Elektromanyetik Alanların Zararları Nelerdir?
5G Wifi Tehlikesi
5G Kablosuz Teknolojisinin İnsanlık İçin Felaket Olacak 13 Nedeni! Kaynak https://globalresearch.ca türkçesi
Elektromanyetik Radyasonun Cocuklara Zararlari
Elektromanyetik radyasyonun en büyük zararları arasında DNA sarmalını parçalaması belirtmektedir. DNA’nın parçalanması sonrasında birçok hücre öldüğünden dolayı kalıtsal özelliklerin aktarılması sona erer. Bu durum kanser gibi ölümcül hastalıkların yaşanmasına neden olmaktadır ve mutasyon gibi durumların yaşanmasına da sebebiyet verecektir. Daha fazlası...
Yapılan araştırmalar sonucunda elektromanyetik radyasyonun en büyük etkisinin gözlere olduğu tespit edilmiş olan bir durumdur. Özellikle gelişim aşamasında olan çocukların radyasyona maruz kalması sebebiyle ciddi görme sorunlarının yaşandığı belirmiştir ve hatta körlük gibi kalıcı sorunların da meydana getirdiği gözlemlenmiştir. Elektromanyetik radyasyon sonucunda meydana gelen zararların büyük kısmı kalıcı olmaktadır. Uzmanlar radyasyonun etkilerinin artması durumunda insan neslinin tamamen yok olacağına da değinmektedir. Elektromanyetik radyasyonun bir diğer önemli etkisi de asit yağmurları gibi doğayı ve ekolojik sistemi tahrip eden olayların oluşmasına neden olmasıdır.
Yaşam alanlarımızda sürekli maruz kaldığımız, önemsemedimiz, yanlış değerlendirdiğimiz, görünmeyen, ömrü belirsiz, sessiz ve ölümcül bir güce sahip çok yaygın bir kirlilik olan ve cep telefonundan bilgisayara, tv’den tıraş makinesine kadar tüm teknoloji ürünlerinin (baz istasyonu, yüksek gerilim hatları vb) yaydığı elektromanyetik radyasyon, başta kanser olmak üzere beyin tümörü, alzheimer, ms, DNA kırılması, cinsel sorunlar, obezite gibi hastalıklar yaptığı bilimsel verilerle kaygı verici noktadadır. Övellikle çocuklarımızın beyin dokuları vücut kilolarına göre yetişkinlerden 10 kat fazla radyasyon emmektedir.
Ortaya çıkan EMR (elektromanyetik alan şiddeti) etkisinin yoğunluğu , kaynağın gücü kadar , kaynağa olan mesafenin azalması ile artmaktadır. Günümüzde artan cep telefonları kullanımları, ve yaşam alanlarında kurulu bulunan baz istasyonlarının sayısının artması ile insanların bu konuda ki endişeleri artmaktadır. Bu konuda yayınlanmış bir çok araştırma , iyonize olmayan radyasyona yüksek seviyede ve sürekli olarak maruz kalan kişilerde oluşabilecek potansiyel sağlık sorunları şu başlıklar altında toplamaktadır; Kanser, Tümör, Baş Ağrıları, Yorgunluk, Alzhaimer, Parkinson. Etrafımızda hem doğal hem de insanların kullandığı cihazlara bağlı olarak ortaya çıkan EMR kaynakları mevcuttur. Yer kürenin mevcut elektromanyetik alan etkisi dışında, yıldırımlar ve kozmik aktiviteye bağlı olarak ortaya çıkan doğal radyasyon kaynakları mevcuttur. Bununla beraber insan oğlunun elektrik enerjisini kullanmaya başlamasıyla birlikte ortaya doğal olamayan EMR çıkmıştır. Elektrik nereden geçerse geçsin, ortaya manyetik ve elektriksel alanlar ortaya çıkar. Elektriksel etkinin gücü akan elektriğin voltajına, manyetik alanın büyüklüğü ise akıma yani amperin yoğunluğuna göre değişmektedir. Bununla beraber evlerimizde kullanılmakta olduğumuz, buzdolabı, saç kurutma makinesi , ütüler, elektrikli battaniyeler, televizyonlar ,bilgisayarlar ve diğer elektrikli ev aletleri de belli bir elektromanyetik alan oluştururlar. Her ne kadar kişisel kullanımımıza bağlı olarak bu cihazlara olan yakınlığımız bizi aynı seviyede yüksek gerilim hatlarından ortaya çıkan elektromanyetik radyasyondan daha yüksek olsa da, bu cihazlar sadece kullanım esansında radyasyon yaymaktadırlar.Oysaki yüksek gerilim hatları ve trafolar sürekli olarak manyetik alan yaymaktadırlar.

Yüksek Gerilim Hatları


Yüksek gerilim hatlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon , uzun yıllardır insanları merak ettirmiş ve endişe yaratmıştır.Bu konuyla ilgili her sene farklı çalışmalar yapılmakta raporlar yayınlanmaktadır. Yüksek gerilim hatlarının ortaya çıkarmış olduğu elektriksel radyasyonun etkisi belli malzemeler ile engellenebilirken, manyetik alanlar sadece çok özel maddeler ile kesilebilmektedir. Bugüne kadar yapılan özellikle hayvanlar üzerindeki deneyler, laboratuar çalışmaları ve klinik deneyler, yüksek gerilimin ortaya çıkardığı elektromanyetik etki ile insan sağlığı üzerindeki etkileşimi incelemek istemiştir. Bu konuda özellikle depresyon,lösemi,sinir sistemi rahatsızlıkları ve kanser türleri araştırılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmaların sonucunda tam bir fikir birliği sağlanamamıştır.Bazı araştırmalar bu etkinin, insan sağlığı üzerinde ki olumsuz etkisini ortaya koyarken bazı araştırmalar yüksek gerilimin ortaya çıkardığı elektromanyetik etki ile insan sağlığı arasında bir etkileşim saptayamamıştır.

Radyo-TV Sinyalleri


AM/FM Radyo istasyonları ve TV İstasyonları çok yüksek seviyede RF enerji ortaya çıkarırlar.Bu istasyonlarda kullanılmakta olan bazı anten tipleri birkaç mega wattın üzerinde radyasyon ortaya çıkarırlar ancak bu antenler genel olarak her zaman kulelerin veya binaların en yüksek noktasına yerleştirilirler ve böylece insanlar üzerinde doğabilecek etkileri minimuma indirilir.Şu unutulmamalıdır ki insanlar en çok RF enerjiyi bu tip radyo vericilerinden emerler.Bunun nedeni radyo ve tv vericilerinin genel olarak çalışma aralığı olan 80-100 mhz'in insan yapısını en çok etkileyen aralık değerler olmasıdır.Bu vericiler baz istasyonu ve cep telefonlarına göre insanları çok daha fazla etkiler. Bu konuda yapılan bir çok araştırma özellikle bu etkiye maruz kalan çocuklarda lösemi vakalarının artış gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Cep Telefonu, Kablosuz Telefonlar, Kablosuz Kaynaklar


Bir çok cep telefonu ve kablosuz telefonlar içlerinde veya üzerlerinde bir anten taşırlar.İşte bu noktada cep telefonlarının içersinde yer alan antenlerin kullanıcıların beynine çok yakın olmasından dolayı diğer kaynaklara göre daha fazla elektromanyetik alan etkisi oluştururlar.
Cep telefonları ve kablosuz telefonlar, Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu tarafından, 2011 yılının Mayıs ayında 2B sınıfında değerlendirilerek ; kansere sebep olabilecekler gurubunda yer almıştır.

Baz İstasyonları


Baz istasyonu ve buna benzer alıcı ve vericilerden oluşan radyo sistemleri de elektromanyetik radyasyon (elektromanyetik alan şiddeti) oluşturlar.İşte bu noktada baz istasyonu çevresindekiler bunun etkisine maruz kalırlar.
28.11.2021
Elektromanyetik Radyasyon Tel. 0 (555) 151 23 57 email